Kilka słów o niej - kim jest Agnieszka Kalska

 

Freediver - zawodnik i instruktor Apnea Academy - szkoły freedivingu, którą prowadzi legendarny Umberto Pelizzari.

Uprawnienia instruktorskie uzyskane z rąk legendy freedivingu, jest czymś co napawa prawdziwą dumą. To jednak dzięki wieloletniemu treningowi jako profesjonalna swimmerka, posiada naturalną swobodę i elegancję ruchów co przekazuje swoim kursantom podczas prowadzonych przez nią zajęć.

 

 











A tak to się mniej więcej zaczęło...

Freediving całkowicie zawrócił jej w głowie. Jako syrenka zrodziła się w Jeziorze Powidzkim podczas III Zlotu Freediverek i od tego czasu przy każdej możliwej okazji ucieka pod wodę. Zanim jednak wyrósł jej syreni ogon, ogromny kawałek swojego życia spędziła w basenie. Jako mała dziewczynka, trafiła do klasy pływackiej i już w 4 klasie podstawówki podczas pierwszych mistrzostw Polski zdobyła swój pierwszy medal. Nie przestała na tym jednym, zbierała kolejne, wręcz kolekcjonowała z każdej kolejnej sportowej imprezy i w każdym możliwym kolorze, lecz zdecydowanie najczęściej z tego najcenniejszego kruszcu. Na pytanie ile masz medali odpowie "Kilka", a bardziej dociekliwy w końcu usłyszy "Nie wiem dokładnie, ok. 6 kilo". W swojej długoletniej karierze pływackiej niejednokrotnie reprezentowała nasz kraj poza jego granicami. Za swoje największe pływackie osiągnięcie uważa uczestnictwo w Europejskich Młodzieżowych Dniach Olimpijskich w Murcii oraz Mistrzostwach Europy Juniorów w Glasgow, gdzie awansowała do finałów i półfinału w kilku konkurencjach w stylu dowolnym.

W grudniu 2012, zaledwie po kilku miesiącach od odkrycia freedivingu, Agnieszka uzyskała kwalifikację do kadry narodowej na Basenowe Mistrzostwa Świata we Freedivingu. W czerwcu 2013 roku, w Belgradzie reprezentowała Polskę 2 konkurencjach: DNF oraz DYN. Był to jej pierwszy występ w tak prestiżowym towarzystwie - uczestnikami tej imprezy byli m.in. Natalia Molchanova i Alexey Molchanov (na zdjęciu obok), Wiliam Trubridge, Goran Colak. Osiągnięty rezulatat w eliminacjach w konkurencji DYN przyniósł jej możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas finału MŚ. Ostatecznie z Serbii Agnieszka przywiozła wysokie 15 miejsce i bagaż cennych doświadczeń upatrzonych od samych największych gwiazd i mistrzów światowego freedivingu.

W przejrzystych błękitach po raz pierwszy udało się jej zanurzyć w listopadzie 2013. To najbardziej emocjonalna część freedivingu. Dwutygodniowy pobyt nad Morzem Czerwonym pozwolił jedynie zanurzuć się w tym otoczeniu. Pół roku później, podczas szkolenia instruktorskiego w Sharm el Sheikh, mogła już w tym niebieskim świecie totalnie się zagłębić. Spotkanie z freediverami z 22 krajów świata i możliwość zdobycia kwalifikacji instruktora pod okiem samego Mistrza Umberto Pelizzariego to było niezwykle cenne doświadczenie.

Po spotkaniu z gronem doświadczonych instruktorów freedivingu, otrzymała propozycję opieki trenerskiej od Mike'a Marica, który wspólnie z Luca Marazziną koordynowali jej treningi przez dwa lata prowadząc do pierwszego rekordu Polski w 2016 roku. Od 2015 roku do chwili obecnej, nad rozwojem wewnętrznej siły, Agnieszka współpracuje z Alessandro Vergendo (trenerem mentalnym), który kieruje jej rozwój zgodnie z ideologią „Deep Inside State - of Mind”.

Występ na następnych basenowych Mistrzostwa Świata, które miały miejsce ponownie w Belgradzie w czerwcu 2015, przyniosły Agnieszce kolejne doświadczenie i świetne rezultaty.Tym razem, nominację od Stowarzyszenia Freediving Poland uzyskała we wszystkich 3 basenowych konkurencjach (DYN, DNF, STA) i osiągnęła świetne lokaty - kolejno 9., 9. i 14. miejsce.


W kwietniu 2016 roku, podczas Mistrzostw w Finlandii, przepływając w monopłetwie 205 metrów (DYN), ustanowiła Rekord Polski poprawiając poprzedni mający blisko 5 lat! Kilka miesięcy później na Mistrzostwach Świata w Turku, Agnieszka poprawiła rekord życiowy w DNF - 150m jednocześnie zajmując 13. miejsce, a w STA zajęła 12. pozycję na świecie!




W sierpniu 2017 roku, Agnieszka zadebiutowała w konkurencjach głębokościowych, podczas Zawodów Krystalicznej Wody rozgrywanej nad jez. Hańczą, reprezentując żeńską społeczność freedivingową, osiągnąła znaczące rezulaty jak na wody słodkie - FIM -43m, CWT (bi-fins) -39m oraz CNF -30m. W kolejnym roku, podczas Głębokościowych Mistrzowst Polski podjęła próbę nurkowania na głębokość -46m w dyscyplinie CNF. Zabrakło niewiele, by ten wynik został zaliczony, a wówczas byłby to wyrównany rekord Polski, ustanowiony w wodach słonych! Podczas tych zawodów Agnieszka z sukcesem zakończyła nurkowania -48m FIM oraz -45m CWT.

W 2018 roku Agnieszka podjęła treningi pod okiem rekordzisty świata w pływaniu w monopłetwie - Giorgosem Panagiotakisem, która trwała niecały rok. W czerwcu 2018 wzięła udział w Mistrzostwach Świata po raz czwarty, ale po raz pierwszy wyniki z poprzedniego sezonu przyniosły jej kwalifikację z 2. i 3. najlepszym wynikiem na świecie w konkurencjachodpowiednio DNF i DYN. Do pełnego szczęścia zabrakło kilku metrów - z wynikiem 229 m w DYN, Agnieszka zajęła 4. miejsce na świecie podczas Indywidualnych Basenowych Mistrzostw Świata AIDA 2018 w Belgradzie.
W listopadzie 2018, Agnieszka wzięła udziała w zawodach o puchar Białorusi, rozgrywanych w Mińsku. W swojej koronnej konkurencji DYN pokonała 240 metrów! Jest to 5 wynik w historii tej dyscypliny i do aktualnego rekordu świata zabrakło zaledwie 3 metrów!

Pierwsza połowa 2019 roku to pasmo sukcesów, które uwieńczone zostało historycznym wydarzeniem - REKORDEM ŚWIATA w dyscyplinie DYN, gdy jako pierwsza pośród wszystkich freediverek na świecie, odbiła się od 5. ściany pływalni olimpijskiej, osiągając 253 metry!

Wcześniej, w lutym 2019 roku, pierwszy rekord Polski w statyce z czasem 7 minut i 2 sekundy, poprawiając poprzedni o ponad 30 sek., by w czerwcu dołożyć do niego jeszcze dodatkowe 7 sekund (7:09). W marcu swój pierwszy występ w nowej dyscyplinie DYNB (bifins techniką kraulową) okraszyła rekordem Polski z wynikiem 180 metrów. Podobnie jak w przypadku STA, w czerwcu w dyscyplinie DYNB dołożyła 5 metrów (185 m), zanim ktokolwiek zbliżył się do jej poprzedniego wyniku. Co najważniejsze, to od drugiej połowy 2018 roku, Agnieszka trenuje według programów ułożonych na bazie swojej wiedzy i doświadzczenia, w zgodzie z własnym ciałem, który sama przygotowuje. To pokazuje, jak wielką posiada wiedzę na temat treningu do uzyskania najwyższej klasy rezultatów we freedivingu.

Rok 2020 jest rokiem nie przewidywalnym dla wszystkich. W lutym Agnieszka wzięła udział w zawodach w Rydze, które miały być testem przed czerwcowymi MŚ. Test wyszedł genialnie i jak na obciążeniowy etap treningu, osiągnięte wyniki – STA 6 min 39 sek., DNF 169 m, DYN 233 m, były świetną prognozą nadchodzących rekordów. Niestety, były to ostatnie zawody tego roku. Gdybyśmy to wcześniej wiedzieli, to przygotowania do zawodów wyglądałoby zupełnie inaczej i kto wie, być może padłby kolejny rekord świata?

W lutym 2020 roku odbył się w Poznaniu 62. Bal Sportowca Enea i Głosu Wielkopolskiego, na którym Agnieszka otrzymała wyróżnienie za zwycięstwo w plebiscycie na najlepszą zawodniczkę sportów poza olimpijskich. Jak sama mówi, celem udziału nie było zwycięstwo, a promocja medialna wciąż mało rozpoznawalnej dyscypliny sportowej jaką jest freediving.

 

Od kiedy freediving przerodził się w jej pasję, zakorzenił się na dobre w każdej sferze życia Agnieszki. Aktualnie poza sposobem na relaks i odpoczynek, trening i spełnianie ambicji sportowych, jest również jej sposobem na życie. Od 2015 nieustannie prowadzi szkołę freedivingu "Freebody Freediving & Swimming", która wyszkoliła już setki nowych freediverów. Jako misję szkoły Freebody, Agnieszka przyjęła propagowanie freedivingu jako aktywności sportowej dla każdego, a nadrzędnym jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznej drogi uprawiania freedivingu rekracyjnego. Więcej na temat szkoleń prowadzonych przez Agnieszkę tutaj - www.freebody.eu.

 

 

OFICJALNE "Personal Best" AGNIESZKI

FREEDIVING

DYN 253 m - REKORD ŚWIATA - Basenowe Mistrzostwa Polski, Szczecin, czerwiec 2019 ->ZOBACZ FILM
DYNB (bifins) 185m - REKORD POLSKI- Basenowe Mistrzostwa Polski, Szczecin, czerwiec 2019 ->ZOBACZ FILM
STA 07:09,00 - REKORD POLSKI- Basenowe Mistrzostwa Polski, Szczecin, czerwiec 2019 ->ZOBACZ FILM
DNF 180 m - Bristol Freediving CUP, Bristol (UK), marzec 2019

FIM -48 m- Głębokościowe Mistrzostwa Polski, jez. Hańcza, sierpień 2018
CWT -45 m - Głębokościowe Mistrzostwa Polski, jez. Hańcza, sierpień 2018
CWTB (bifins) -39 m - Zawody Krystalicznej Wody, jez. Hańcza, sierpień 2017 ->ZOBACZ FILM
CNF -30 m - Zawody Krystalicznej Wody, jez. Hańcza, sierpień 2017

POPRZEDNIE REKORDY POLSKI

DYN 205 m - Otwarte Mistrzostwa Finlandii, Turku, kwiecień 2016 (REKORD POLSKI 2016) -> ZOBACZ FILM
STA 07:02 - RIGA Freediving Cup, Ryga, luty 2019 ->ZOBACZ FILM
DYNB (bifins) 180m - REKORD POLSKI-Bristol Freediving CUP, Bristol (UK), marzec 2019 ->ZOBACZ FILM

Zobacz jak wygląda aktualny ranking AIDA

PŁYWANIE

styl dowolny
50 m - 0:26,76, 100 m - 0:57,73, 200 m - 2:03,66, 400 m - 4:23,17, 800 m – 9:11,82